3 Nov

Vytvořte si ze svého schodiště spolehlivého pomocníka


Plánujete výstavbu schodiště v domě a zvažujete na základě zveřejněného kontaktu KMK design na specializovanou firmu vhodné řešení z několika nabídek projektů, které by v tomto případě připadaly v úvahu? Pak si uvědomte, jak velké máte štěstí, když se můžete doma procházet po schodech sem a tam, třeba i bezdůvodně. Domníváte se, že takovéto bezdůvodné využívání schodiště je zcela mimo realitu, a jen tím ztrácíte čas, což vás odvádí od pořádné práce? Ono je to s těmi schodišti docela jinak.

schodiště v domě

Chůze po schodech patří k tělesným pohybům, které lze zařadit mezi nejvýznamnější z hlediska podpory zdraví. Projdete-li se několikrát sem a tam, zaznamenáte významný posun v těchto oblastech:

chůze po schodech

Imunitní a lymfatický systém – chůze po schodech velmi důkladně zaměstná většinu svalstva dolních končetin, tím pádem musí být důkladně prokrvené, a to donutí vaše srdce více pracovat. Tím se posílí nejen jeho činnost, ale i lymfatický systém, který je založen na rozvádění lymfy svalovou prací. A lymfa je propojena s vaší imunitou, proto každodenní alespoň pětiminutová chůze po schodech vám dá víc, než tablety aspirinu. Nebudete tolik nemocní, nebudete muset chodit k lékaři a váš čas využijete smysluplněji – vidíte, je to přesně naopak, než si někdo myslí, že chůzí po schodech „zbůhdarma“ ztrácíme čas.

Lepší, než dřepy – cvičení dřepů a žabáků procvičuje jen některé svalové partie a navíc přetěžuje vaše vazy. Schody jsou v tomto bezpečnější, i když si vezmete na záda batoh se zátěží. Na schodišti prokrvíte většinu svalů včetně chodidel.

Prevence proti platfusu – když se vám zbortí klenba chodidel, je to malér, protože to vede ke špatnému držení těla, a vy můžete skončit i na vozíku. Ploché nohy se podílí i na problémech s trávením, neurologických potížích i depresích. Je to zdánlivá maličkost, ale opravdu jen zdánlivá. Na schodech procvičíte klenbu chodidel dokonale, ale musíte po nich chodit samozřejmě bosí.