13 Oct

Je hypotéka na družstevní byt výhodná?


I dnes platí, že hypotéky jsou zdaleka nejčastějším způsobem financování nového bydlení. Koupit si za ně můžeme v podstatě jakoukoliv nemovitost, od rodinného domu přes byt až po parcelu. Sem patří také družstevní byty. Těch je sice mnohem méně, než tomu bylo v minulosti, avšak stále existují a stále je o ně zájem. Není tedy divu, že existuje i typ hypotéky, který cílí přímo na ně.

Je pochopitelné, proč tomu tak je. Jedná se o relativně levné bydlení, které se hodí zejména pro mladé lidi, kteří ještě nemají příliš velký příjem, případně pro starší lidi s nízkým důchodem. Pokud tedy patříte do této skupiny, je pravděpodobné, že se vám vyplatí do tohoto řešení jít. Otázkou však je, zda je dobré vzít si na něj hypotéku.

růst úroků hypotéky

Musíme si totiž uvědomit, že hypotéka na družstevní byt americkahypoteka.cz má svá rizika a své nevýhody. Tou hlavní je fakt, že onen byt máte v podstatě jen pronajatý od družstva, byť za nízkou cenu. Na rozdíl od toho klasického tedy neplatí, že bude po splacení hypotéky váš. S tím je potřeba počítat.

Znamená to však také, že vás z něj může družstvo vystěhovat, například pro porušení daných podmínek. I v takovém případě však budete muset hypotéku nadále splácet, neboť poskytovateli záleží především na tom, aby získal své peníze zpět. To v podstatě bude znamenat, že budete hledat bydlení, a zároveň splácet další. To může vést k celkem bezvýchodné situaci.

splácení hypotéky

Proto bychom zde měli být, podobně jako u kterékoliv jiné půjčky, velmi opatrní. V první řadě bychom se měli zamyslet, zda zvládneme platit družstevní poplatky a navíc k tomu i splácet hypotéku. Dostat se do dluhů totiž můžeme velmi snadno. Cesta z nich je však daleko horší. Opatrnosti zkrátka není nikdy nazbyt, zvláště co se peněz týče. Je potřeba důkladně zvažovat jakoukoliv půjčku, zvláště u nebankovních společností. Nemůžeme totiž vědět, jaká bude naše finanční situace za pár měsíců.