3 Aug

Je 13 let dostatečně vysoký věk pro sociální sítě


Sociální sítě se staly dnes běžnou součástí našich životů. A to platí i přesto, že rozhodně nejsou bez určitých negativ. Je totiž jasné, že moderovat je není zrovna jednoduché, a jejich obsah nemusí být zrovna vhodný pro každého. To je ostatně také důvod, proč má naprostá většina z nich věkové omezení, zpravidla 13 let. Ozývají se však hlasy, že i toto je pořád příliš nízký věk.

 

sociálních sítí je dnes mnoho

 

Pravdou je, že na sociálních sítích najdeme vše, a na rozdíl od jiných zde nemáme jasně rozdělen obsah vhodný pro dospělé a obsah vhodný pro děti. Ani nelze nastavit filtraci příspěvků či komentářů s nevhodným obsahem. To je také ostatně důvod, proč před nimi mnozí odborníci varují, zvláště pokud jde o děti.

 

Problém je, že rodiče často považují internet za bezpečné místo, neboť zde se jejich dítěti nemůže přeci nic stát. Nehrozí, že jej někdo unese nebo mu ublíží. Proto, i když své děti venku hlídají jako oko v hlavně, na internetu jej nechají dělat prakticky cokoliv, včetně přihlášení na sociální sítě. Zde je potřeba říci, že fakt, zda je onomu uživateli skutečně více jak 13 let, nikdo nekontroluje, a děti to moc dobře ví.

 

sociální sítě nejsou pro děti

 

Je tedy otázkou, zda by nebylo moudré tento věk zvýšit například na 15, případně i 18 let, a přístup podmínit občanským průkazem. Jistě, u mezinárodních sociálních sítí, kdy každá země má svůj vlastní typ identifikačního dokladu, by to bylo obtížné, avšak zdá se to jako jediná možnost, jak naše děti ochránit.

 

Ať se nám to totiž líbí nebo ne, faktem je, že internet a sociální sítě zvlášť nejsou rozhodně tak bezpečné, jak se nám může zdát. Jistě, navenek náš potomek jen sedí u počítače či mobilu, avšak zároveň může komunikovat s úplně cizím člověkem a vyzrazovat mu například své osobní informace či to, kdy odjíždíte na dovolenou a dům bude prázdný. Dítě z toho však neviňte – ono z toho ještě nemá rozum. Veškerá vina je na vás, neboť jste na něj dostatečně nedohlíželi.