23 Oct

Inspirujte se horskou idylkou od George Michaela


Říká vám něco hudební videoklip od skupiny Wham s názvem „Last Christmas“? Pochází přibližně z poloviny osmdesátých let dvacátého století a jeho děj se odehrává v horském prostředí, pokrytém silnou vrstvou bělostného sněhu. Prožít na horách Vánoce a užívat si v poklidném duchu celý týden se svými přáteli tak může být inspirací i pro vás. Chce to jen jediné – potvrdit účast a včas rezervovat ubytování v některém z mnoha horských středisek. A chcete-li týden prožít spíše o samotě, bez rušivých civilizačních vlivů, doporučujeme vystoupat s autem až do vyšších nadmořských výšek západních či východních Krkonoš v Harrachově Mýtinách či Rýžovišti, v Rokytnici nad Jizerou, v Malé Úpě, anebo dát přednost Jizerským horám v oblasti Maxova a Mariánské Hory.

horský terén

Objednávka vánoční dovolené by měla probíhat již v polovině září, tehdy je sice na horách teprve závěr babího léta, ale počítejte s tím, že horské chalupy bývají pro konec roku zamluvené i na několik měsíců dopředu. Na co byste ovšem neměli kromě včasné rezervace ubytování zapomínat, je speciální zimní výbava. Vyplatí se mít v autě již v předstihu, dokud na to myslíte předem, vhodný posypový materiál, například pytel s pískem, který se může hodit jako posyp pro příjezdovou komunikaci, parkoviště nebo přístupové cesty do chaty.

zimní hory

Další důležitá pomůcka, bez níž se tu neobejdete, jsou sněhové řetězy. Zdánlivá hloupost, která zabrání zbytečným komplikacím a dopravnímu kolapsu. Na horách se stává, že se tam vypraví lidé z měst, kteří toto prostředí podceňují, a zaviní pak problematické dopravní situace, například kolony v prudkém stoupání. Vůz bez řetězů je pak nutné odtáhnout traktorem a dopravní kolaps tu může probíhat třeba celé dopoledne.Sněhové řetězy https://www.convoytruck.cz/2287-snehove-retezy si zajistěte včas a spolu s posypovým materiálem je umístěte do zavazadlového prostoru vašeho vozu již na podzim, ať máte klid a nemusíte na to stále myslet.